Príbeh spoločnosti
Značku JANOLI založili v roku 1992 v Uzovciach Ján Čech a jeho manželka Oľga. Obaja mladí absolventi odevnej školy boli plní podnikateľského ducha. Inšpirovaní populárnou módnou vlnou „rifľoviny“ sa manželia pustili do práce, zakúpili potrebný materiál a navrhli modely.
Šijací stroj bol pripravený a garáž sa stala miestom, kde začali šiť rifľové bundy a nohavice. Po revolúcií sa obchody zaplnili zahraničným tovarom a vznikla potreba vyhľadávať niečo nové. Ján si všimol, že zdravotnícky personál chodieva v už staromódnom oblečení. Rozhodol sa teda ušiť niekoľko kusov oblečenia pre zdravotníkov. S rastúcim záujmom o jeho oblečenie rozšíril svoj tím o štyroch zamestnancov, ktorí mu asistovali pri výrobe. Ich počet sa počas nasledujúcich rokov postupne zvyšoval. Po istom čase sa firma premiestnila z garáže do prenajatých priestorov v Uzovskom kaštieli.
Kvalita oblečenia mu umožnila získať prvého veľkého zákazníka – Univerzitnú nemocnicu Bratislava. K nej sa postupne pridávali aj ďalšie zdravotnícke zariadenia, ako Fakultná nemocnica s poliklinikou Prešov, Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice, Všeobecná ústavná nemocnica s poliklinikou, Nemocnica s poliklinikou súkromnej zdravotnej služby a ďalšie. Neskôr Ján nadviazal spoluprácu s holandským partnerom, v rámci ktorej sa zaoberal výrobou uniforiem pre záchranárov. Tieto uniformy boli komplikovanejšie, technicky náročnejšie a vyrobené z iných materiálov. S takými dovtedy nepracoval. Museli tiež spĺňať mnohé bezpečnostné a funkčné normy, čo ho však neodradilo. Prvým klientom, ktorému navrhol a dodal záchranársky výstroj, bola spoločnosť FALCK Emergency. Na rad prišla aj potreba vytvoriť značku, pod ktorou by sa mohol prezentovať. Napadlo mu spojiť svoje meno s menom svojej manželky Oľgy (Oli). Výsledkom kombinácie ich krstných mien bola značka JANOLI. Spoločnosť sa presťahovala z prenájmu do vlastných priestorov a na výrobe oblečenia a podnikaní sa zúčastňovala celá rodina. Vďaka tomu sa o odevnej výrobe naučili veľa aj deti. V roku 2017 nastal kľúčový moment, keď si mladý Jakub založil novú firmu s názvom JNL – skratka odvodená od JANOLI. Predajom firmy v roku 2020 ju prebral ako aktuálny majiteľ najstarší syn Patrik Čech. Patrik sa začal zaoberať novými technológiami a modernými strojmi, a to všetko s podporou mladého, energického tímu. Počas celosvetovej pandémie si v spoločnosti uvedomili, kto sú skutoční hrdinovia. Nie tí, ktorých vidíme na filmových plátnach, ale zdravotníci a záchranári. Z toho vznikol slogan „Obliekame hrdinov“ alebo anglicky „We Dress Heroes“.
Spoločnosť JNL má v súčasnosti približne päťdesiat zamestnancov a opiera sa o tridsaťročné skúsenosti v oblasti výroby odevov pre záchranárov a zdravotníkov. Firma je v neustálom rozvoji a snaží sa presadzovať sa nielen na trhoch Českej a Slovenskej republiky, ale aj v zahraničí. Vďaka tomu vznikol e-shop pre slovenský, český a poľský trh. Tím zamestnancov JNL pracuje v priestoroch s rozlohou vyše tisíc štvorcových metrov a má vlstnú vývojovú dielňu, kde tvorí nové modely a vylepšuje tie existujúce.
Na rezanie odevov využívajú zamestnanci automatickú rezaciu linku (Cutter) s dopravníkom. V krajčírskej dielni možno nájsť veľmi kvalitné šijacie stroje. A v sklade? Tam je viac ako sto druhov materiálov, ktoré zamestnanci používajú pri vývoji odevov pre záchranárov a zdravotníkov. Svet sa neustále mení a so stále sa rozvíjajúcimi druhmi funkčných materiálov je dôležité udržiavať krok.
-
1993 - Vznik firmy
-
1994 - Prví zamestnanci
-
1996 - z garáže do prenájmu
-
1997 - prvé zákazky pre zdravotníctvo
-
1998 - získanie zákazky pre holandský trh
-
1999 - Výroba odevov pre slovenské a zahraničné zdravotné služby
-
2000 - presťahovanie firmy do vlastných priestorov
-
2004 - Zriadenie chránenej dielne
-
2006 - firma už mala 30 zamestnancov
-
2010 - Naše odevy uspeli aj v českej republike
-
2011 - kúpa stroja na priemyselné vyšívanie
-
2017 - Dokončenie prístavby, zvýšenie výrobnej kapacity a skladu
-
2018 - Nákup nových technológií